Kurs przygotowawczy do egzaminu na architekturę
Ramowy program kursu rysunku
Program kursu rysunku jest tak skonstruowany, że mogą w nim wziąć udział osoby, które dotychczas nie były kształcone w tej dziedzinie, jak również osoby, które mają już takie doświadczenia. Niewielka ilość osób w grupie umożliwia prowadzenie indywidualnych tematów, dopasowanych do umiejętności studenta.
Kurs przygotowawczy obejmuje w swoim programie nie tylko zagadnienia związane z rysunkiem realistycznym, czyli perspektywę, światłocień, budowanie iluzji przestrzeni, kompozycję czy właściwe używanie różnych środków graficznych, ale również szereg zagadnień właściwych dla architektury takich jak: historia rozwoju form architektonicznych i zespołów urbanistycznych, konstrukcja obiektów architektonicznych (tj. mechanika sił działających wewnątrz tych ustrojów), znaczenie kontekstu urbanistycznego, lokalnej tradycji, uwarunkowań prawnych i technologicznych dla kształtowania form architektonicznych.
Tematyka pracRysunki z natury:
Rysunki na podstawie dostarczonych danych (rzutów, fotografii, rysunków):
Rysunek z wyobraźni:
i wiele innych, również dopasowywanych do indywidualnych zainteresowań rysujących.
Organizacja zajęć
Zajęcia trwają 5 godzin, z czego pierwsza godzina przeznaczona jest zwykle na wykład-prezentację związaną z zadaniem rysunkowym, 3 i pół godziny na realizację rysunku, a pozostały czas na sprawdzenie zadanej pracy domowej i wydanie nowej. Taki układ zajęć umożliwia w pełni realizację przyjętego programu, a jednocześnie przyzwyczaja studentów do działania w warunkach zbliżonych do warunków egzaminu w Łodzi, gdzie na narysowanie dwóch rysunków (dużego 50/70 i małego 35/50) zdający mają 5 godzin (czyli około 3,5 h na duży i 1,5 na mały).
Szeroki zakres tematyczny zajęć wymaga wykonania około 100 rysunków w ciągu dwóch semestrów zajęć, dlatego wymaga on systematycznej obecności na zajęciach i pracy w domu. W przypadku nieobecności istnieje możliwość odrobienia zaległych zajęć po uprzednim umówieniu z prowadzącym.
stat.pl